• Země

  je základním živlem naší přírody, stejně jako ostatní živly
 • Vzduch

  nenahraditelný živel, stejně nenahraditelný jako zbývající živly
 • Voda

  velmi důležitý živel, stejně jako živly ostatní
 • Oheň

  jeden ze základních živlů přírody
 • Člověk

  ten kdo s živly pracuje
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
image

Festovní otázky, odpovědi

Podělím se o otázky, odpovědi, které mi chodí e-mailem. Jsem přesvědčený, že není dobré si je schovávat jen pro sebe... Pokračovat...
image

Festovní obchod

Pouze na objednávku, ručně vyrobeno z čistých přírodních materiálů Pokračovat...
image

Pologumáky

Obuv pro lovce, turisty, cestovatele. Pokračovat...
image

Oprava kožené obuvi

Renovace, ošetření, oprava kožené obuvi. Pokračovat...
image

Festovní bazar

Festovní věci nové i použité, jedno mají společné. Může tady kupovat a prodávat kdokoli, kdo ctí pravidla. Pokračovat...
 • 1
 • Co znamená Festovní?

  Co znamená Festovní?

  U nás v kraji, když se řekne „je to Festovní“, tak je tím myšleno, že je to uděláno pořádně, kvalitně, pečlivě, pevně. Uděláno tak, že to vydrží 100 a více let, je na to spolehnutí.

  Festovní = kvalitní.

 • Proč Festovní věci?

  Proč Festovní věci?

  Miluji život a rád používám kvalitní, krásné věci s duší. Mají můj život obohacovat a dělat jej příjemným. To samé platí i o lidech a o všem co v životě potkám.

  Festovní věci = věci, které život pomáhají dělat krásným.

 • Cesta Festovních věcí?

  Cesta Festovních věcí?

  Ukázat a sdílet, že pořád existují věci krásné, užitečné, kvalitní. Že i v dnešní době existují lidé – umělci, kteří dokážou pečlivě vyrobit věci s duší, smyslem, krásou a jedinečností. Věci, které jsou svou kvalitou určeny k dlouhodobému užití a ne jednorázovému použití. Věci, které náš život obohatí.

  Cíl = krásná cesta.

  A zde je můžete najít...

 • 1
 • 2
 • 3

Kdo jsem...

Jmenuji se Tomáš Kabara. Narozen v Ostravě. Ročník 1973. Vzdělání mám lesácké (SOUL Bílá) a pedagogka - andragogika (OU v Ostravě). Ženatý, dvě děti.

Do přírody mě to táhlo a táhne pořád. Během základní školy jsem každý den trávil s kamarády buď venku v lese, nebo na staveništích. O víkendech jsem se toulal s turistickým oddílem, učil se od starších, zkušených a četl knihy o dobrodružstvích, odvaze a čestnosti. Jsem obyčejný člověk, který se rád toulá sám. Miluji ten klid, pohodu, volný prostor, svobodu a objevování nových věci na žití v přírodě.

Poslední roky mám slabost na osobní vybavení a to hlavně boty a oblečení z tradičních materiálu (kůže, bavlna, vlna, dřevo…). Zpracovány starými, prověřenými způsoby, které se nejen rád učím, ale pokouším se je vylepšovat. Při svém chození krajem se snažím používat dovednosti, znalosti a věci tradiční, robustní, blbuvzdorné a maximálně funkční. Nehledejte u mě Hi-tech technologie jako membrány, kevlar, baterku, GPS, solární panely apod.

image
image

Vybrané články

 • image Být či nebýt, toť otázka? Šité, nebo lepené, toť otázka? S tímto se setkávám už celé roky a opravdu jsem měl dilema, co je lepší. Naštěstí mi za posledních 10 let v konečném rozhodnutí, významně pomohli samotní výrobci bot. Pokračovat...

  Lepené nebo šité podrážky?

 • image Pro celokožené pohorky z kvalitního neseříznutého hovězího kruponu je nejlepší ošetřovat jen kondicionérem, nebo kondicionérem s impregnací bez vosku a pryskyřice. Pokračovat...

  Péče o kožené boty

 • image Za ty roky jsem si vypracoval velmi jednoduchý způsob, který mi šetří čas a peníze. Když se dívám na boty a rozhoduji se, jestli jim věnuji svůj čas, vezmu je do ruky, nebo koupím, tak se snažím řídit zdravým selským rozumem. Pokračovat...

  Na co se holkám koukám - 3P

 • image Boty se vymykají dnešnímu pojetí kupovaného zboží: koupit, rychle použít, zahodit a koupit nové. Tyto boty se koupí, dlouho používají, udržují, nezahazují se, a když už, tak spolu s majitelem. Pokračovat...

  Pfanner Tirol Juchten - lesácká obuv

 • image Tento článek píšu na základě svých osobních zkušeností, pokusů, omylů, rad přátel i lidí neznámých. Pokračovat...

  Vosk na kožené boty

 • 1
 • 2

Anorak Hilltrek - 100% bavlna Ventile

IMG 20170501 103825

Dlouhé roky hledám svrchní část oděvu do lesa na své toulky.

Chtěl jsem, aby byl větruodolný, nepromokavý, skvěle dýchal, byl z přírodního materiálu s dlouhou životností, lehký, jednoduchý, praktický, blbuvzdorný a opravitelný na koleni v lese, no prostě, aby mi jej záviděl i superman...

No a NENAŠEL jsem.

A až někdo z vás, něco takového najde-vyrobí, dejte mi prosím vědět. Děkuji moc.

Ale našel jsem něco, co se hodně blíží k mému ideálu a v kombinaci s Ventile košilí, nebo Ventile ponchem splňuje výše uvedené požadavky na 100%. Teda až na tu váhu.

Dlouhé roky používám bavlněný anorak od Hilltreku. Jak dlouho opravdu nevím, možná 5 a více let.

Má velmi jednoduchý a účelný střih. Nemá nic navíc, žádné kudrlinky, vychytávky kvůli lepšímu oblékání, pohodlnějšímu nošení. Jedná se o surovou jednoduchost a účelovost. Jednu dobu jsem jej porovnával s výborným anorakem z Ventile od Tilaku a to s Odinem. Odin je výborný anorak, skvěle navrhnutý, ušitý. Se spoustou vychytávek, kapsiček, zipů a různých vylepšení, aby se pohodlně nosil. Což mi hodně vadí, protože mám rád jednoduchost (hold jsem jednoduchý člověk), pro kterou jsem ochoten obětovat trochu toho komfortu. Mám životem ověřeno, že pokud někde něco není, tak tam ani smrt nebere....prostě kde je hodně šití, tam je větší možnost poruchy (a ta se mi vždy stala), než kde to šití není a v tom má anorak od Hilltreku obrovskou a pro mě rozhodující přednost před Odinem.

Po prvním rozbalení balíčku z Anglie jsem byl zklamaný. Anorak má na sobě suché zipy! Nikdy jsem nedůvěřoval suchým zipům. V životě se mi vždy stávalo, že se časem vychodily a přestaly lepit a to samé jsem očekával i od suchých zipů zde. Zatím nevidím s nimi sebemenší problém, pořád lepí a slouží jak mají i když někde vzadu v hlavě mám pořád obavu, kdy přestanou lepit. No snad se mýlím, doufám...

Samotný anorak je navrhnuty na maximální jednoduchost, praktičnost a účelovost. Ve střihu vidím snad jen jednu maličkost, kterou můžu střihu vyčíst a to je šev na zádech. Jde vidět na fotkách. Možná je to dáno samotnou šířkou role s Ventile plátnem, která má na šířku cca. 150 cm a nedovolí, aby tento šev tam nebyl. S tímto švem není žádný problém, ale kdyby tam nebyl, byl by střih dokonalý.

K doplňkům na anoraku bych snad jen dodal, že suché zipy bych vyměnil za druky a tím bych měl klidnější spaní...

Anorak používám buď samostatně nebo za velkého a trvalého deště v kombinaci s Ventile košilí nebo ponchem.

Ohledně vlastností materiálu Ventile, platí to samé jako u článku na Košili od Hilltreku a tím pádem se budu opakovat.

Anorak je vyrobena z 100% bavlny Ventile, která se vyrábí v Anglii.

Velikosti odpovídají našim velikostem. Moje velikost je XL a od Hilltreku mi sedí XL.

Ventile je na první pohled a omak, hodně podobný celtovině ze stanového dílce České armády.

Anorak je 90% větru odolný, neprofoukne. Těch 10% propustnosti je důležitých na dobré odvětrání....jinak by člověk byl jako v igelitovém pytli.

Prodyšnost materiálu, má své limity. Pokud budete šlapat do kopce, potit se jako dveře od chlíva, tak anorak ztuhne a z vnitřní strany se začne srážet pot a bude stékat na zem. V takovém případě, hodně pomáhá anorak na hrudi rozepnout a nechat vzduch, aby vlhkost odpařil.

Určitě vás bude zajímat odolnost vůči dešti. Mrholení, mírný déšť ustojí zcela určitě. Určitě je dobré mít při dešti pod anorakem oblečení, které odděluje namočenou látku od těla. Ventile totiž v dešti nasaje do sebe vodu a zatáhne se, takže voda přes materiál neprojde, ale člověk má na sobě mokrý hadr, který přímo na holé kůži není moc příjemný. Teda pokud není velké vedro a dáváte přednost chlazení díky mokrému plátnu, které opravdu mokré pěkně chladí.

Pokud je velký a vytrvalý déšť tak pod anorak dám Ventile košili, nebo na samotný anorak obleču poncho a ještě se mi nestalo, že bych byl mokrý.

Mechanická odolnost anoraku je překvapivě veliká. Nesleduji na něm jakékoli opotřebení, nebo poškození. Větvičky, trny se materiálu nijak nedotkly, je to asi hustou vazbou materiálu, která snižuje možnost zadrhnutí na minimum. Jen na rukávech a kolem krku je materiál vyhlazení od kůže. Materiál se nikde nepáře, netrhá, neprodírá, nitě drží a nikde nic nečouhá.

Náprsní kapsa není nijak obrovská, nedá se srovnat s náprsní kapsou mého anoraku. Má rozměry: 29 x 16 cm. Stačí na uložení drobností, mapy, nože, mobilu nebo prstových rukavic. Věci v této kapse jsou v bezpečí a suchu i za největšího deště.

Ohledně údržby. Občas jej peru v pračce s ostatním oblečením s obyčejným práškem na praní, bez aviváže. Nikdy jsem jej neimpregnoval a i přesto je skvěle prodyšný a voděodolnost je stejná jako po rozbalení. Čas jej vybavil krásnou patinou.

Technikálie:

Cena: 5 600 Kč bez poštovného

anorak

Video:

Foto:

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Instagram

Vstupte