ČlánkySdílení informací o všem co mne zajímá, zkusil a ověřil si

IMG 20170521 084234

O pohorkách ušitých přesně podle mých představ a požadavků, sním už mnoho let.

Díky spolupráci s Kamilem Pulicarem z Brna, se mi tento sen pomalu plní.

Tady budu popisovat nelehkou, ale krásnou cestu k takovýmto botám.

Takže máme tady rok 2017.

Kritéria pro boty: bez podpadku, jeden šev z boku, bez háčku, co nejjednodušší střih, který bude maximálně funkční. Co nejméně šití. Velmi kvalitní materiál a vše šito ručně, přesně na míru.

Kamil dává dohromady nářadí a vybavení pro výrobu bot.

U pana Koutného absolvuje krátký, ale velmi intenzivní kurz ševce, kde se od mistra Koutného naučí šít boty. Které si nakonec i odnáší domů.

Učí se i u mistra ševce pana Davida Sušky, který je také mistrem ve svém oboru a rád se podělí o své zkušenosti s Kamilem.

Naštěstí spolupráce s oběma mistry ševci je dlouhodobá a neustále probíhá.

Vznikají první šablony střihu, první pokusy šití samotných bot.

Konečně je na světe předmodel prototypu. Sice z plátna, ale už to začíná vypadat jako bota.

Zkouška plátěného modelu dopadla dobře. Koupila se kvalitní FullGrain hovězina 3,2mm krupon a šije se samotný prototyp. Samozřejmě se vyskytly komplikace a problémy, ale ty jsou od toho, aby nás naučily.

A už mi je hotové posílá domů.

První vycházka. Zjišťování nedostatků, kterých není málo. Zpětná vazba pro Kamila, který už šije další pár bot, upravený a bez vad prvního páru.

Boty jsou bez podpadku a šité jako barefoot obuv - hodně široká ve špičce (pro styl barefoot tyto pohorky nesplňují jeden ze tří znaků barefoot bot a to tloušťku podrážky. Tady je tloušťka podrážky větší než 8 mm). Boty se ještě budou měnit a vylepšovat.

Předěláváme jazyk. Zkoušíme jednodužší a funkčnější řešení. Uvidíme jak obstojí v praxi.

Nakonec jsme se rozhodli, že 100% šití bude ruční, bez použití šicího stroje. Šicí stroj nedokáže sešít k sobě materiál lépe, než ruční šití.

Každý steh na botách, je sešit ručně, sedlářským stehem. Steh má výhodu v tom, že nejen líp k sobě materiál sešije, ale v případě roztrhnutí nitě, se steh nevypáře:

Steh šitý strojem. Je to rychlé šití, ale není tak kvalitní jako sedlářský steh a při přetržení nitě se steh páře.

Srovnání šití.

Bota se celá přepracovává. Nové kopyto, jazyk, polstrování....konečně se to hýbe správným směrem. Pořád je před námi spousty, smysluplné práce.

A už se zase zjišťuje, kde je třeba poupravit, vyladit, jinak řešit a to dobré nechat...

Video od Kamila.

A cesta pokračuje:

A kůže je doma. Rozměry: 2,5 m x 0,9 m x 4 mm.

Informace ke kůži: ZDE

I velké velikosti se dají řešit:

Další pár bot dokončen a jede na Slovensko:

A už se šije první pár festovních pohorek z kůže Horween Chromexcel 10 oz.

Už se ušil i rámeček na Norské šití:

 A už se to klube na svět. Čím více se blížíme di cíle, tím více vidíme detaily, které se musí změnit...

A je tady rok 2018

Pár fotek z lednového 2018 šítí Toma. Nakonec se boty nedošily, protože jsem kůži na svršek (4 mm krupon) upravil. Díky tomu kůže ani po dlouhém namáčení nezměkla a nešla vytvarovat na kopytě. Hold první boty a nevyšly.

Další video k Festovním pohorkám:

Konečně byl došit pár bot, testovacích, z kterých vyjde definitivní podoba Festovních pohorek. Tyto jsou celé ušity z 6 mm FullGrain kruponu, kromě jazyka, kde je pouřitá 2,2 mm. teletina.

Říjen 2018 pracuje se na odladěném páru. Opět každá bota bude jiná, je třeba vyzkoušet mnoha řešení...

Jedna bota z páru hotova. Je nově řešená pata, špička, podrážka a hlavně jazyk:

U druhé boty je nově řešená špička, podrážka a hlavně je nově řešen jazyk. Jazyk už šiju druhý den. Šití je komletně celé skryto uvnitř boty, kde je chráněno před poškozením, při zachování pevnosti, trvanlivosti a vodotěsnosti stehu. Je to strašná drbačka, ale snad to bude stát za to:

V listopadu jsem došil poslední zkušební model. Teď už jen namazat, otestovat a budou se šít Festovní pohorky v první sérii, která bude za dost symbolickou cenu...

Festovní pohorky jsou nabarvené, promaštěné. Zkouším tři barevné variace: černá, hnědá, bez barvy - přírodní.

Listopad 2018

Fotky a videa posledního testovacího páru Festovních pohorek. Už se pracuje na finálním páru pohorek, kde je konečný střih, vychytávky, materiál......těším se na něj

29. 11. 2018

Dokončený 1 model Festovních pohorek. Svršek FullGrain hovězí krupon, 5 mm, chromčiněný. Futro FullGrain, teletina, Gromčiněná, 2,2 mm, váha jedné boty 1540 g.

Leden 2019

ZDE naleznete samostatný článek, 1 modelu Festovních pohorek.

Norské šití, 3x prošité s obráceným rámečkem.

IMG 20181230 190729

 

Dokončený 2 model Festovních pohorek. Svršek FullGrain hovězí krupon, 5 mm, chromčiněný. Futro FullGrain, teletina, Gromčiněná, 2,2 mm, váha jedné boty 1501 g.

Leden 2019

ZDE naleznete samostatný článek 2 modelu Festovních pohorek.

Bentivegna šití:

 IMG 20190118 060726 1

Komentáře  
Šuhaj
0 # Odp.: Festovní pohorkyŠuhaj 2017-06-28 17:39
Ahoj,
Držím palce v tomhle projektu, vypadá to parádně. Boty na celý život, kéž by se to povedlo! Teším se na další pokroky. Nedávno jsem se pokusil si tenhle sen splnit koupi modelu Hanwag Lhasa a jsem z toho trochu rozpačitý. Zejména ohledně údržby po přečtení tvých článků. Výrobce v obchodě i na svých stránkách doporučuje vosk a výslovně píše žádné tuky ani oleje, tak vlastně moc nevim, co s tím. Zatím jsem použil jen vosk za studena.

Držím palce ať se to povede dovést do úspěšného konce.
Šuhaj
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Festovní pohorkyFestovní věci 2017-07-01 22:55
Ahoj.
Děkuji za podporu. Boty se pomalu klubou na svět a vypadají čím dál líp. Hanwag je dobrá značka a kdysi šili i hodně povedené pohorky. Bohužel mě připadá, že cokoli, co se sériově vyrábí, není vyrobeno pro službu, ale prostředek jak vydělat peníze a to je špatný. proto kutíme tyhle boty. nejsou na vydělání hromady peněz, způsob jak lidem vytáhnout peníze z kapes, ale chci aby byly společníkem pro lidi a poskytly jim maximální službu, která jde. Proto si s tím tak hrajeme a vymýšlíme a super je, že nás to baví. Moc potěší, že nejsme v tom sami:)
Vosk je impregnace a zastudena má smysl jako ochrana před vodou. Pokud je kůže kvalitně vyčiněna tak dlouho oleje nepotřebuje. Časem se ale mazání od výrobce v kůži vymyje, odmočí, vytlačí samotnou chůzí, vodou a pod. pak začne kůže tvrdnout a pokud se nedoplní mazání, tak se poláme. U některé kůže to může trvat měsíce, u některé roky. je to hodně individuální. Mám ale zkušenost, že ani výrobce bot, neví jak se o kůži starat :( Hanwagy bych mazal jen voskem zastudena a jakmile začne kůže tvrdnout, tak je umýt, terpentýnem dát vosk z boty pryč a použít 100%kondicionér na promazání. nechat pár dnů v klidu a potom zase zastudena navoskovat.
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Šuhaj
-1 # Odp.: Festovní pohorkyŠuhaj 2017-07-20 05:36
Díky za vyčerpávající odpověď! Zatím jsem se intuitivně řídil, přesně jak jsi napsal. Teď jen snowseal vždy po několika dnech chození. Přesně kvůli reputaci jsem volil Hanwag, vlastně i trochu kvůli dostupnosti a možnosti vyzkoušení, ve Vancouveru, téměř jediné, co se daly sehnat.
No abych to zkrátil, jsem velmi hluboce zklamán. Nachozeno v nich mám cca 200km a na několika místech se začíná odlupovat podrážka a na dotaz o údržbě mi firma odpověděla, používejte nás vosk toť vše. Dotaz o vymývání olejů zůstal bez odpovědi. Jen to potvrzuje tvá slova o sériové výrobě.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
+1 # Odp.: Festovní pohorkyFestovní věci 2017-07-26 06:26
Ahoj.
Až mě někdy mrzí, že mám pravdu :-(
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Kejbl
+1 # PohorkyKejbl 2017-08-16 18:39
Zdravím, moc se těším až půjdou takové to boty
sehnat. Mám přesně ten problém se širokou nohou.
A váš projekt se mi moc líbí a rád o něm čtu.
S pozdravem
Kejbl
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
+1 # Odp.: PohorkyFestovní věci 2017-08-21 20:42
Zdravím.
Děkuji za komentář. Mám ten samý problém s nohama: krátké a široké. Na boty se taky těším, jediné co nás brzdí je kvalitní kůže na svršek, tak snad brzy dojde :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Jirka
+1 # DotazJirka 2017-10-05 21:31
Ahojky, chtěl jsem se zeptat, zda už tyto krásné botky prodáváte a jak se pohybuje jejich cena, popř. pokud byste mi mohl poskytnout na sebe nějaký kontakt. Díky a přeji dobré nápady a pevnou ruku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
+1 # Odp.: DotazFestovní věci 2017-10-06 08:29
Zdravím. Děkuji za dotaz. Boty se ještě neprodávají a cena není taky stanovena. Je obrovský problém najít vhodnou kůži na svršek boty. Tady v Evropě není výrobce, který by takovou kůži dělal (Už ani GalloJuchten), tak jsme oslovili výrobce mimo Evropu. První kůže už je na cestě, tak snad nás nezklame...Kontakt stačí mailem
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Jirka
+1 # Odp.: Festovní pohorkyJirka 2017-10-06 14:19
Ještě jednou zdravím a musím říct, že přesně takové boty sháním hrozně dlouho. Vzhledm k tomu, že běhám oblíbil jsem si boty, které dávají přirozený prostor pro jejich pohyb a funkci a když jsem uviděl tyto bylo naprosto jasno. Přední část široká, žádný šílený sklon chodidla, jako u bot s podpatkem, kvalitní nepromokavá kůže, která dýchá, ještě k tomu pěkně nad kotník, bez zrádných kovových oček, příkras či různých prošití, relativně zřejmě lehká se zřejmě ohebnější podrážkou než u některých brutálních pohor; prostě moje vysněná bota. Tak se budu těšit až ji došperkujete. A nakonec přeji dobré nápady a štěstí na kvalitní kůži. Je také moc fajn, když chce někdo u nás vyrobit opravdu kvalitní pohory...a tyhle tady určitě chyběly.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
+1 # Odp.: Festovní pohorkyFestovní věci 2017-10-08 16:32
Zdravím.
Děkuji. Jsem rád, že nejsme sami, kteří mají rádi funkční minimalismus. Sám se na boty moc těším. Jen jsem netušil, jak velký problém je najít kvalitní materiál na šití bot, ale nevzdáme to :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Jirka
0 # Dotaz na cenuJirka 2018-03-22 21:52
Ahojky, tak se zase po nějaké době ozývám s dotazem na cenu bot a možnost si u tebe ušít boty. Díky :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Dotaz na cenuFestovní věci 2018-03-24 08:24
Ahoj.
Děkuji za dotaz. Detaily už máme vyřešeny a nakonec jsme se teď zasekli na svršku. Z čeho bude. Jestli dáme přednost velmi dobré kvalitě a 3,7 mm, nebo nejvyšší možné kvalitě a 2 mm. Teď ladíme dodání vzorku kůže. Cenu zatím stále držíme ve spodní hranici, za kterou se takovéto boty vyrábí a prodávají (20 000 - 60 000 Kč). Konečnou cenu zatím opravdu nevím...lhal bych.
Tak chci ještě poprosit o trochu strpení...bude to stát za to :-)
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Mirek
0 # Odp.: Festovní pohorkyMirek 2019-01-02 03:06
Zdravím,
super počin! Bylo by ještě možné jedny pro sebe ukořistit? Prosím o e-mail s podrobnostmi, pokud ano.
Díky za odpověď a at se daří! :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Festovní pohorkyFestovní věci 2019-01-02 19:40
Zdravím.
Děkuji za podporu, hodně pomáhá, opravdu....
Už přijímám objednávky, ale dokud nebudou hotovy oba modely, tak jsou zatím nezávazné a bez zálohy.
Poslal jsem mail.
S pozdravem
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Tomáš
0 # Odp.: Festovní pohorkyTomáš 2019-01-10 11:33
Ahoj Tome,
musím ti pochválit krásnou řemeslnou práci. Trojité norské šití je skutečně krásné a zároveň účelné.
Mám jednu otázku, proč je vnější kůže otočená rubovou stranou na ven?

Díky

Tomáš
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Festovní pohorkyFestovní věci 2019-01-10 21:48
Ahoj Tome.
Díky za otázku. Jsem rád, že se ti boty líbí...
Kůži jsem, na doporučení Kamila, obrátil rubovou (chlupatou) stranou nahoru. Protože tím se zvýší odolnost kůže proti mechanickému poškození. Rubová strana je měkká, pružná a pokusy o škrábance, proříznutí, pohlcuje díky své poddajnosti. A i když časem může dojít k poškození, tak tato vrstva není tak důležitá, jako druhá (lícová strana). Tato lícová strana je hladká, nejkvalitnější část kůže, která vlastně celou kůži chrání a drží pohromadě. Zároveň je velmi náchylná k poškrábání a proříznutí. protože je tuhá, tvrdá. Toto je vlastně způsob, který se používá u starých pohorek, kde hrozí časté poškození kůže od ostrých skal.
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Nico
0 # Odp.: Festovní pohorkyNico 2020-01-11 19:27
Dobrý den, v první řadě gratuluji k webu a především za vytrvalost při realizaci tohoto projektu ... Stal jsem se na vašem webu, když jsem viděl video na DALLAPÈ ... Po letech strávených s párem SHOES, na které chodí gumová podrážka příliš opotřebované a zatvrdlé .. Chtěl jsem přejít na šité podešve ... po mnoha studiích na webu, které jsem je nemohl vyzkoušet ... Objednal jsem si pár LA REGINETTA se šití IDEAL ... doufejme dobře ... Chtěl jsem vědět, jestli znáš další modely .. jako ALASKA a ALASKA PRO ... Nebo nové modely DALLAPÈ ... GRONELL STELVIO ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Festovní pohorkyFestovní věci 2021-08-04 06:49
Zdravím.
Bohužel s ostatními botami zkušenosti nemám.
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Přidat komentář

Nové články

[span class="hidden-tablet"]Prohledat [/span]stránky