ČlánkySdílení informací o všem co mne zajímá, zkusil a ověřil si

Vosk na koženou obuv

WP 20160422 023

Tento článek píšu na základě svých osobních zkušeností, pokusů, omylů, rad přátel i lidí neznámých. Budu jen rád, pokud kdokoli přidá světlo do této problematiky.
Řadu let se setkávám s nekonečnou diskuzí….s voskem…bez vosku….

Na své boty mám rozporuplné požadavky:

 • ochránily nohy před nepohodlím
 • pohodlné
 • lehké
 • pěkné
 • vodotěsné
 • nohy se v nich nepotily
 • dlouho vydržely

Tento článek bude o posledních třech bodech, protože je dokážu ovlivnit péči o boty a včelí vosk s tím úzce souvisí.

Jak to vlastně kůže dělá?

Kůže pracuje na principu pohybu kolagenních vláken mezi sebou, po sobě. K tomuto pohybu, který zaručuje pružnost kůže, potřebují vlákna prostor a v tomto prostoru mazadlo. Vyčiněním kůže se přirozené mazadla v kůži vymění za třísloviny, chemikálie nebo jiné oleje (záleží na způsobu vyčinění), které opět zaručují, že kůže je vláčná, nehnije, popřípadě získá další vlastnosti, jako třeba odolnost vůči vodě, odolnost vůči ohni apod. Zároveň je zde prostor pro to, aby vodní páry (pot z noh) procházel skrz kůži z bot ven.

Fibers of Collagen Type I - TEM

Co je to vlastně včelí vosk?

Vysvětlení jsem našel na Wikipedii. Pokud to zkrátím, tak včelí vosk produkují včely. Používají jej na stavbu pláství. Rostliny samotné také vyrábí vosk, který v tenké vrstvě chrání rostlinu před vodou. Vzpomínám, jak jsem v sadu jedl švestky a rukama jsem z nich stíral jemný povlak (ochranný vosk). O vosku by se dalo určitě rozepsat na mnoho knížek, ale nyní o tom to tu není.
Vosk používám na vylepšení vlastnosti kůže. Má skvělé impregnační vlastnosti a neznám lepší, trvalejší impregnaci, která jako bonus navíc zaručuje zdravotní nezávadnost a neničí přírodní prostředí, na rozdíl od jiných impregnací, které jsou častou součástí krému na boty v obchodech.
Kromě impregnačních vlastností, dokáže i lepit.
U materiálu na které byl vosk použit, pomáhá držet tvar (kožená pouzdra se občas napouštějí voskem, potom jsou tato pouzdra trvanlivá, odolná, vodotěsná, drží tvar a i trochu ztěžknou).

WP 20160422 157
Tyto tři vlastnosti si vždycky uvědomuji, když přemýšlím jak ošetřit kožené boty.
Konkrétní způsob aplikace vosku a zda jej vůbec použiju, na kožené boty úzce závisí na kůži, která je na obuvi použita, na způsobu jejich použití a na samotném majiteli. Trochu to rozepíšu:

Kůže:

 • tloušťka kůže
 • Full Grain, Top Grain, štípenka atd.
 • hladký povrch, nebo chlupatice (nubuk)
 • stáří kůže
 • jak byla kůže ošetřována
 • má kůže impregnaci od výroby
 • jakým způsobem je vyčiněna
 • šití na obuvi, je ho hodně málo, podrážka je přišitá, přilepená
 • kůže na vnější straně boty, nebo uvnitř boty (futro)

Způsob použití obuvi:

 • městská
 • do lesa, naše kopce
 • vysokohorská
 • chci, aby byla hlavně prodyšná, nebo chci, aby byla prioritně vodotěsná?

Majitel bot:

 • tělesná váha
 • potí se mu nohy hodně, málo
 • je ochotný se o boty starat, nebo je mu to jedno
 • vadí, nevadí mu změna vzhledu bot

Možná to vypadá složitě, ale časem člověk ani nad tím moc nepřemýšlí a vypracuje si cit, intuici, která jej vede.

Vosky aplikuji dvěma způsoby:

za tepla
zastudena

Zatepla:

Nahřeju boty féném, horkovzdušnou pistolí, nebo v troubě na 80°C. Vosk nanesu na zahřátou kůži a pomocí fénu (někdo používá horkovzdušnou pistoli) vosk roztopím a nechám jej vsáknout do kůže. Kůže teplem lépe příjmá vosk (teplem se rozšíří póry kůže….jako v sauně). To opakuji 2x (jen u kůže +3mm. U kůže tenčí aplikuji vosk jen 1x. Někdo napouští boty voskem tak dlouho a opakovaně, dokud do kůže vosk vsakuje). Nebo namazané boty vložím do trouby, pod boty dám noviny a nahřeju troubu na 80°C (nechám troubu zapnutou na 80°C) když vosk vsákne, vyjmu boty z trouby, zase namažu a vložím do vyhřáté trouby (u kůže +3mm 2x. U kůže tenčí aplikuji vosk jen 1x). Když vidím, že vosk vsákl do kůže, nechám boty v troubě, troubu vypnu a zavřenou ji nechám vychladnout i s botami uvnitř. Může to trvat celý večer. Skvělé na tom je, že ten čas a teplo umožní vosku se dostat do hloubky kůže, rovnoměrně se rozprostře a celkově je tato aplikace kvalitnější a výsledek dlouhodobější. Jen je třeba dát si pozor na lepení podrážky. Někdy je použito lepidlo, které se teplem rozpouští a podrážka se odlepí.


Plusy:
Velmi účinná impregnace -  používám hlavně u nekvalitní, tenké kůže, kde je požadavek voděodolnost, bez ohledu na životnost bot. Pokud si koupím boty za 1000 Kč a chci je jen na jednu akci, jeden rok a potřebuji, aby byly vodotěsné (a z nějakého důvodu si radši nekoupím gumáky, nebo boty s kvalitní membránou), tak je zatepla napustím čistým voskem. Pokud chci, aby kůže měla delší životnost, použiju vosk s olejem.
Dlouhodobost – tento způsob impregnace zaručuje, že se změní vlastnosti kůže v celé struktuře. Vosk doslova vyplní všechny prostory v kůži, kterými by mohla voda, vodní pára projít skrz kůži a protože je v celé struktuře kůže, tak se nedá už odstranit a jen se občas (když začíná voda procházet do bot, často je to v ohybech kůže, kde se vosk vytlačí ven) doplněním vosku a to opět za tepla.


Mínusy:
Velmi radikální snížení životnosti kůže.
Kůže pracuje na principu pohybu kolagenních vláken mezi sebou a po sobě, k tomuto pohybu, který zaručuje pružnost kůže, potřebují vlákna prostor a v tomto prostoru mazadlo.
Tím, že se toto vše zalije a zalepí vosk. Kolagenní vlákna se slepí, veškerá prostor mezi vlákny se vyplní voskem, takže vlákna se nemůžou hýbat a při ohýbání kůže ze začínají trhat. Všimněte si, že v ohybu kůže u prstů, se voda dostane nejčastěji do boty, tady se také kůže začne lámat nejdříve. Společně s patou (v místě achilovky), je toto nejnamáhavější část obuvi. Kůže funguje jako houba, neustále při stlačení vytlačuje a při narovnání nasává vodu, vzduch, špínu…cokoli, co je u ní. Zároveň se díky tomu z kůže intenzivněji vyplavují oleje, které zaručují pružnost kůže a její dlouhodobou funkčnost a životnost. Proto je třeba doplňovat oleje, aby kůže nevyschla, nelámala se. A teď se to vše voskem zalepí. Díky vosku mají oleje velký problém dostat do struktury kůže a opět umožnit vláknům se pohybovat a plnit svou funkce. Nejde to, je tam vosk a ten to nepustí. Voskem se zabrání doplňování olejů do kůže, kde je tolik potřebný a zároveň se nezabrání, aby olej, který od výroby v kůži už je, se nevyplavoval….a kruh se uzavírá, kůže končí.

Za studena:

Vyčištěné a suché boty namažu krémem (směs vosků a olejů…..používá se i terpentýn, ale já jej nepoužívám. Používám jen u impregnace na plátno, dřevo kůži, podle starého receptu) na boty. Krém doslova do kůže vtírám – vtlačím a snažím se jej rozetřít na všechny místa. Potom boty uložím na noc do botníku a ráno je můžu použít. Na toto používám už jen své krémy (nanáším je holýma rukama a u kupovaných krémů mi obsažené chemikálie ničí ruce), tak povrch bot nejde vyleštit do lesku, povrch je matný a lehce lepivý, ale funguje. U kupovaných krému, po zaschnutí, můžete obuv vyleštit do vysokého lesku. V minulosti se na boty používaly v drtivé většině, krémy s voskem, nanášely se zastudena, bez nahřívání. Boty měly dlouhou životnost a určitě to bylo kombinací kvalitního materiálu, zpracování a kvalitní péči o boty.


Plusy:
Dlouhodobost životnosti kůže. Vosk zůstává na povrchu kůže, maximálně ve svrchní vrstvě kůže. Takže kůže je vláčná, můžou se doplnit oleje do struktury kůže (po odstranění vrstvy vosku na povrchu kůže. Většinou lze na odstranění použít terpentýn), které zaručují její dlouhodobost a funkčnost. Zároveň vytvoří tenkou vrstvu, které nepouští vodu do kůže a zároveň omezuje vyplavování – vytlačování olejů z kůže. Jednou za čas, když je velké praní, terpentýnem odstraním tuto vrstva vosku na povrchu bot, kůži promažu kvalitním kondicionérem (bez impregnace), nechám pár dnů odpočinout a opět zastudena zavoskuji.

Boty Garmish po 4 000 km, ošetřovány Aquila zastudena.

94a76762-5166-4cea-9e2d-fdd112218535

 

Mínusy:
Impregnace není tak trvalá a účinná jako při nanesení vosku za tepla. Proto se musí častěji obnovovat….je s tím práce.

Celokožené boty z roku 1970 Limmer Standard ošetřované pouze zastudena kondicionérem s impregnací BEZ včelího vosku:

il 570xN.556288376 o5d6

 il 570xN.556224333 r6be

 

 

Praktické zkušenosti:

shoecaremanual

1) Mám na botách kůži tenkou cca. 2 mm, nubuk (chlupatici). Boty mají membránu a ta funguje. Nechci, aby boty změnily vzhled, ale chci, aby kůže vydržela delší dobu a nohy byly v suchu.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Vosk a ani kondicionéry neaplikuji. Radikálně změní vzhled kůže a vzhledem ke kvalitě kůže, bych se i obával o zvláčnění kůže (taková kůže často nemá svrchní, nejkvalitnější vrstvu, je odříznuta), a aplikaci kvalitního kondicionéru ztrácí tvar a může se začít trhat.


2) Mám na botách kůži tenkou cca. 2 mm, nubuk (chlupatici). Boty mají membránu a ta NEfunguje. Nechci, aby boty změnily vzhled, ale chci, aby kůže vydržela delší dobu a nohy byly v suchu.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Pokud trvám na tom, že nechci změnu vzhledu, tak dál nečtu a smířím s tím, že boty pouští vodu. Pokud impregnace není dostatečná a jsem smířen ze změnou vzhledu kůže, namažu boty za studen Limmer krémem, nebo kondicionérem s voskem. Pokud pořád kůže pouští vodu dovnitř bot (což je u takových bot obvyklé, vzhledem ke kvalitě kůže), tak napustím boty zatepla voskem, třeba čistým voskem, nebo voskem s oleji.


3) Mám boty z kůže +3mm s membránou a chci jen údržbu. Membrána funguje, nohy mám v suchu. Jen nechci, aby mi kůže nasákla vodou a tím boty ztěžkly.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Pokud mi nebude vadit změna vzhledu kůže, použiju Limmer krém. Pokud i tak kůže saje vodu (ve velmi náročném terénu. Celodenní chůze v mokrém sněhu…), tak Limmer krém použiju zatepla. Kůže je dostatečně hrubá a většinou má i svrchní vrstvu kůže, která ji drží pohromadě (takové boty už stojí pár tisíc korun).


4) Mám boty z kůže +3mm s membránou, která už nefunguje, nebo bez membrány a chci mít nohy v suchu. Kůže samotná MÁ impregnaci od výrobce.
Použiju jen kvalitní kondicionér bez impregnace.

5) Mám boty z kůže +3mm s membránou, která už nefunguje, nebo bez membrány a chci mít nohy v suchu. Kůže samotná NEMÁ impregnaci od výrobce. Nechci změnu vzhledu bot.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Pokud to nestačí a trvám, že nechci změnu vzhledu bot, tak chodím s vodou v botách. Boty nezmění vzhled, ale nohy na krátkou dobu vzhled změní….něž zase uschnou:-)


6) Mám boty z kůže +3mm s membránou, která už nefunguje, nebo bez membrány a chci mít nohy v suchu. Kůže samotná NEMÁ impregnaci od výrobce. Nevadí mi vzhled boty.
Použiju Limmer krém zastudena. Pokud to nestačí, tak zatepla. Pokud to nestačí tak zastudena kondicionér s voskem. Pokud to nestačí a opravdu chci nohy v suchu tak zatepla kondicionér s voskem. Pokud mám pořád nohy mokré, tak boty vyhodím a koupím nové kvalitní, nebo zajdu ke kožnímu, kvůli nadměrnému pocení noh (jde to vyřešit častou výměnou ponožek), nebo se smířím s mokrýma nohama.

Výroba vlastního krému s voskem:

Rozpustím ve vodní lázni vosk a v poměru 1:1 přidám olej (doporučuji paznehtový olej, rybí olej, kokosový olej, nebo jiný olej s velmi dlouhým řetězcem – více než 20 atomů uhlíku), nechám vychladnout a používám. Poměr složek a výběr oleje nechávám na volbě každého z vás…hrajte si :-) Já si naše, vlastní kombinaci paznehtového oleje a čistého bezvodného lanolinu s trochou čistého propolisu (aby se oleje nekazily).

Některá kosmetika na boty:

Kondicionéry:

Vosk s olejem

Čistý vosk

Kondicionér s impregnací bez vosku

atd.

tumblr m9r5cqr0pD1qa2j8co1 500

Závěr:

U kvalitních kožených bot z kvalitního materiálu, za cenu mnoha tisíc Kč (10 000 Kč a více je standartní cena) s kvalitní impregnaci od výroby, vosk a ani jinou impregnaci nepotřebuji. Zde má smysl koupit kvalitní kondicionér, které podpoří špičkové vlastnosti materiálů, ze kterých jsou boty vyrobeny. A proč používat u takovýchto kvalitních bot drahé, kvalitní krémy? Do Ferrari byste si taky dali jako palivo, použitý fritovací olej?


U ostatních kožených bot, vosk pomáhá částečně nahradit vlastnosti kůže, které ji byly odebrány při výrobě (seříznutí, nekvalitní vyčinění), nebo ji při výrobě nebyly dodány (impregnace). Nikdy je nenahradí 100%, je to jen dočasná berlička (stejně jako membrána v botech)…..

Vosk na boty je poslední zoufalá možnost, jak mít nohy v suchu a vosk na boty za tepla to je extrém, který bych doporučoval si opravdu důkladně rozmyslet a vřele jej nedoporučuji.

LaSportivy Himalaya (nejsou moje). Od roku 2007 nachozeno  cca. 7 000 km. Ošetřované SnoSealem a podobnými mazadly na bázi vosků. Tak co? Líbí?

Fotka níže napovídá můj pocit při používání vosku na boty zatepla .............


WP 20160422 171

 

 

Uložit

Komentáře   

utility
0 # Festovní věci - Vosk na kožené botyutility 2017-04-04 00:25
This is the right webpage for anyone who really wants
to understand this topic. You understand a whole lot
its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
You certainly put a new spin on a topic that's been discussed for many years.
Excellent stuff, just great!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Festovní věci - Vosk na kožené botyFestovní věci 2017-04-07 19:00
Hello.
Thank you for your comment. I'm glad your reaction. I work here in my big hobby .... quality craftsmanship. Do you have experience with quality craftsmanship?
Regards Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Smithd768
0 # JohnSmithd768 2018-09-05 01:27
Appreciate it for helping out, great information. fdebdfffaebafckc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Čáp
0 # DíkyČáp 2019-01-25 10:10
Inspirativní článek, díky. :-*
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: DíkyFestovní věci 2019-01-27 07:34
Zdravím.
Děkuji. Jsem rád, že mohl inspirovat.
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit