14.9.2015

Ahoj,

četla jsem Tvoje články na bushcraftportálu o ošetřování a mytí kožených bot. Sama mám tři-čtyři roky celokožené Keeny s minimem švů, bohužel jsem ale udělala chybu a z neznalosti je ošetřovala celou dobu pouze sno-sealem, a to jak za tepla (fén), tak za studena, jak kdy. Kůže (výrobce uvádí že bizoní) je spíš tenčí, podšitá membránou. Zatím se zdá v celkem dobré kondici, až na pár hlubokých vrásek. Má cenu takové boty zkoušet vyčistit terpentýnem a začít ošetřovat i nějakým kondicionérem? Vosk jsem používala cca 3-4x za rok, podle potřeby. Vodu boty nepropouštěly nikdy, voskem jsem namazala, až začala moknout kůže. 

Díky za radu. Modrou oblohu!

Pavlína

Ahoj, Pávli.

Keen jsou dobré boty a myslím, že má smysl je zachránit terpentýnem.

Určitě doporučuji je pořádně vymýt terpentýnem. Část vosku určitě vyplaví a díky tomu, že v terpentýnu je olej, tak ti je i trochu promaže. Po vyschnutí je namaž dobrým kondicionérem (Limmer krém, nebo Elaskon jde taky, ale tu už bych radši ten Limmer). Vzhledem k tomu, že Keeny jsou ušity z tenké kůže a asi chceš zachovat i nepropustnost vody, tak ti nezbude než boty mazat kombinací kondicionéru a vosku.

Limmer má sice v sobě impregnaci, ale ta není na tak tenké kůži dlouhodobá.

Takový krém (kondicionér s voskem) se dá koupit, nebo si jej i doma vyrob. Návody mám na své stránce a dají se přizpůsobit surovinám, které máš dostupné:
http://www.festovni-veci.cz/navody/

Možná by i fungoval SnoSeal smíchaný s lanolinem, nebo jiným mazadlem (lněný olej, mandlový olej, paznehtový olej.....) Poměr bych zkusil 2 díly SnoSeal a 1 díl oleje a zatepla smíchat a do vychladnutí míchat.

Pokud máš nějaké otázky, klidně napiš.

Pěkný den.

Tom

Ahoj,

díky moc za odpověď. Momentálně uvažuji o koupi equifixu (http://www.profiequis.cz/kosmeticke-prostredky-na-kozene-vyrobky/olej-na-kuzi-equifix-se-vcelim-voskem/) i na ostatní kožené věci, myslíš, že by byl vhodný i na prvotní ošetření bot po vyčištění? 

Mohl bys mi prosím ještě poradit, čím ošetřovat boty z nubuku (tl. cca 2 mm), podšité GTX? Chtěla bych zachovat původní "počesaný" vzhled usně, ale zároveň je mi jasné, že něčím se ošetřovat/ vyživovat musí. Jsou to boty víceméně na lehké výšlapy nebo do města. Mám je sotva pár týdnů, zatím jsem je jenom vždycky vykartáčovala. Nevím ani, jak by se zachovaly, když bych je pořádně umyla a vydrbala ve vodě. 

Díky moc! Modrou oblohu,

Pája 

Ahoj.

Díky za dotaz, díky němu jsem musel trochu nastudovat věci o kterých moc toho nevím :-)

Na prvotní ošetření bot po vyčištění (skvělé je obyčejné mýdlo s jelenem - jádrové, obsahuje oleje a kůži nejen vyčistí, ale i trochu vyživí, ale to jsem psal ve svém článku) to cos posílala odkaz, není dobré na první ošetření po umytí bot. Je to sice kondicionér, ale s voskem. Radši použij tohle: http://www.profiequis.cz/kosmeticke-prostredky-na-kozene-vyrobky/leather-new-farnam-kondicioner-na-kuzi/, když už chceš od nich něco použít. Namaž s tím boty a nech cca. 5 dnů v klidu, aby měly oleje čas projít do hloubky kůže. Potom klidně použij kondicionér s voskem (i ten z tvého odkazu. Sice tam není uvedeno přesné složení, ale budiž), ale radši zastudena. Impregnace sice nebude tak trvalá, jako zatepla, ale vosk se nedostane do hloubky kůže a nezničí ji. Pokud to naneseš zatepla, impregnace bude mnohem trvalejší a díky olejům v tom, nebude to tolik ničit kůži jako čistý vosk. Musíš se rozhodnout sama, co od bot čekáš a tomu přizpůsobit péči o ně.

S ošetřením nubuku nemám zkušenost, ale našel jsem infa. Určitě se nedají použít kondicionéry z olejů, tuku, vosku. Zničí načesaný chlup. Moc dobře vypadá tohle: http://www.etilak.cz/produkt-ostatni/cz/44/novinka-fibertec-green-guard-leather/Nezkusil jsem to, ale můžeš to zkusit na kousek nubuku a uvidíš. Tilak je kvalita a myslím, že by nenabízeli něco špatného.

S údržbou nubuku byh postupoval jako ty, vykartáčovat a stačí:) S vodou na umytí nevím, uvidíš až v nich pořádně zmokneš, jestli půjdou vykartáčovat, pokud ano, tak je klidně myj v mýdlové vodě.

Kdyby cokoli, klidně napiš:)

Krásnou cestu

Tom

Prohledat stránky