15.10.2015

Dobrý den,

právě řeším pořízení nové obuvi, konkrétně Meindl Badile ( http://www.meindlboty.cz/detail_produktu.php?produkt=242) a rád bych u Vás touto cestou objednal odpovídající prostředek k péči o boty. Úmyslně píšu prostředek, protože si nechám zcela poradit. Mám přečtené články včetně debat o botách na bushcraftportále a zjištění, že jsem x-párů bot zlikvidoval voskem předčasně zbytečně (a rychle) moc nepotěšilo. Ostatně jsem před pár lety rezignoval, pořizuji boty v pracovních potřebách a na velkou údržbu a péči kašlu (tzn. občas vosk a do vody gumovky). Boty mám momentálně víc do práce (geodet) než na mimopracovní aktivity. 

díky 

s pozdravem Václav 

Zdravím Václave.

Děkuji za mail, dotaz.

Meindly Badile jsou pěkné, lehké boty, které by měli něco vydržet. Jsou ušity z nubuku, tak počítejte s tím, že semišový povrch kůže, půjde rychle pryč a vyhladí se. Dále nemají kolem dokola ochranou gumu, tak kůže bude docela trpět v suti, lomech na skalách, záleží, jak jste zvyklý chodit.

Dneska se půjdu podívat do obchodu na tyto boty a potom napíšu, jak s péčí. Mám ale tušení, že kůže bude kolem 2mm. a pokud budete chtít, aby boty alespoň trochu odolaly vodě a zároveň něco vydržely, tak budeme muset vzít na milost voskovou impregnaci (karbo... impregnaci začínám nemít rád, je to tvrdá chemie a ukládá se v těle jako pěkný prevít) v kombinaci s kondicionérem.

Dám vám vědět po víkendu.

Jinak se koukněte na netu i po podobných botách. Za cenu Meindlů se dají koupit zajímavé boty. Jako třeba:

http://www.calzaturedallape.it/component/virtuemart/scarponi-tradizionali-dallape.html

http://www.garmischsro.cz/treking/520_maronne-detail.html

http://www.lundhags.se/product/16322/park

Atd.....

Když tak napište, co od bot očekáváte, jak je používáte, v jakých podmínkách, jak často. Peníze, které do nich můžete dát, limity váhy bot. Co vám na nohách vyhovuje. Jestli máte nohu širokou, nebo úzkou atd. Když už zainvestujete do lepších bot, tak ať to má smysl.

Pěkný víkend.

Tom

Dobrý den,

díky za odpověď, ty Meindly mám objednané tak výběr bych asi ukončil. Poslední roky boty a vybavení moc nesleduji tak nemám přehled co je na trhu. Je mi jasný, že část ceny tvoří značka, ale chci věřit, že ne 99% ceny. Tyhle zaujali absencí GTX a vibram podrážkou, to jsem dlouho nikde neviděl (od známějšího výrobce).

Boty preferuju lehčí, jsem zastáncem názoru, že člověk zvyklý chodit si vystačí s lehčí botou. Ostatně většinu roku trávím i v práci v nízké botě od Olangu (spotřeba jedny/rok). Podrážku chci vibram ( za poslední roky co jsem koupil bez vibramu tak to prasklo, vibram jen prochodím). Rád bych aby chvilku vydržely ( v minulosti Tibet - La Sportiva reklamace po měsíci, začali se odlepovat od podrážky v ohybu prstů, následovala výměna a po druhý sem se na to už vykašlal a dopracoval se až k popraskané kůži, impregnace z počátku sprej (už nevím co) pak sno seal). Když se kouknu zpětně tak podobný postup jsem měl u všech kožených bot bez ohledu na značku, jediný který byli v pohodě byli dvoje od asola kombinace kůže a textil, jen mě u nich nebavila údržba. Z tohoto důvodu mě zaujali články o kondicionérech a nutnosti vyživovat kůži. Výhody GTX membrány jsem nepocítil asi nikdy, jen v těch asolech se víc potila noha a byl větší smrad ...  

Použití bot jako pracovní a ne každý den, podle charakteru práce. Na turistiku není čas, děti jsou malé tak to courání a venčení psů zvládám v keckách. Snad jednou...

Jinak nohy mám ploché, široké a do bot cpu zdravotní vložky.

s pozdravem Václav

Zdravím.

Tak boty nebudeme řešit, koupené jsou :-)

Díval jsem se na vaše boty a vypadají moc pěkně. Myslím, že při dobré údržbě vydrží.

Na údržbu bych doporučil čistý kondicionér, pokud není třeba velká odolnost vůči vodě. Kůže samotná trochu toho mokra ustojí. Ideální kondicionér je z paznehtového oleje a lanolinu. Mě se osvědčuje. Je dražší, ale funguje skvěle, ale musí se s ním opatrně. Dokáže kůži hodně změkčit. Dobrá alternativa může být olej na ošetření sedel z prodejny pro koně.

Pokud je přece jenom třeba trochu impregnovat, tak tady je výborná alternativa Limmer krém. Dá se koupit na Bushcraftportal.cz, nebo u mě. Mám poslední 2 kusy. Tady je jen malá nevýhoda v tom, že impregnace je tvrdá chemie, ale botám neuškodí. Sil Proof od Meindlu, ale tady se nemůžu zaručit, je tam impregnace a nejsem si s ní jistý. Nebo Elaskon

Já na takové boty používám svůj kondicionér s paznehtího oleje, lanolinu a včelího vosku do 10%. Nesmí se nanášet zatepla, aby vosk nešel do hloubky do kůže, ale aby zůstal na povrchu a chránil.

Když to shrnu:

Jako čistý kondicionér bez impregnace: paznehtový olej+lanolin (100ml. 300 Kč.) Pokud najdete jiný kvalitní kondicionér na kůži bez vosku, impregnace, tak může být taky. Myslím, že se dá něco koupit v potřebách pro koně na ošetření sedel.

Kondicionér s trochou impregnace: paznehtový olej+lanolin+10% vosku (100g. 280 Kč.)

Limmer krém (290 kč.)

Sill Proof (295 Kč.)

Elaskon (50Kč.)

Pokud bych měl takové boty jako vy a používal je do práce a jen na chození s tím, že odolnost vody neřeším, tak jednoznačně paznehtový olej+lanolin.

Pokud trochu impregnaci řeším tak paznehtový olej+lanolin+vosk, nebo Limmer krém.

Pokud bych měl pracovní boty za pár stovek....používám Elaskon.

Tak jsem snad pomohl.

Jestli máte jakékoli otázky, tak napište.

Pěkný den

Tom

Dobrý den,

děkuji za odpověď a omlouvám se, že jsem hned neodepsal. Mám toho teď nějak moc ..

Zvolil bych kondicioner s impregnací - paznehtový olej+lanolin+10% vosku jestli mohu poprosit o výrobu (není žádný spěch, boty budou 

tak v půlce listopadu).

Chemii (limmeru) se radši zatím vyhnu, nevylučuji použití i na boty pro dceru (3 roky).

Jinak Meindl u plánovaných bot doporučuje pro údržbu jejich SportWax , podle názvu si představuju jinak pojmenovaný sno seal, asi to 

nebude to pravé co?  

Kde se mám kouknout po Elaskonu, zkusil bych s ním oživit staré a ztvrdlé kanady co mam na chalupě ....

díky 

s pozdravem Václav

Dobrý den.

Krém je nakonec vylepšen. Obsahuje Paznehtový olej (100%pure), bezvodný lanolin, včelí vosk, propolis. 

Neobsahuje žádnou vůni. Je to čistý produkt, vytvořen cíleně jen účelově, tak aby obsahoval, co nejvíce účinných látek.

Krém doporučuji nanášet holýma rukama, bude se lépe vtírat do kůže a vzhledem k tomu, že neobsahuje žádné chemikálie, tak se nemusíte bát negativ na ruce (spíše naopak).

Chci ještě upozornit, abyste krém nanášel ve velmi tenké vrstvě. Tady platí dvojnásob "raději méně, než více".

Pokud to s krémem přeženete, kůže změkčí příliš, bota ztratí tvar a kůže se může začít trhat. 

Já osobně tento krém nanáším tak, že prstem lehce setřu trochu krému, rozemnu jej mezi prsty a pečlivě jej rozetřu po kůži tak, aby kůže byla namazána, tak aby se jen leskla a krém během 2-3-min. vsákne a kůže je suchá, ale vláčná. Radši mezi jednotlivými ošetřeními dejte min. 1 týden klidu. Nanášejte více vrstev najednou.

Kondicionér je opravdu velmi silný.

V případě dotazu mi klidně napište.

Přeji krásný víkend

S pozdravem

Tom

Prohledat stránky