13.12.2015

Zdravím.

Děkuji za váš mail, dotaz.

Koupil jste si moc pěkné boty.

K ošetření:

Dokud funguje membrána, nerozláme se a nebude pouštět vodu do boty, tak k ošetření kůže stačí jen impregnační sprej, který vám doporučovali v obchodě. V této kategorii mám největší důvěru: http://www.etilak.cz/produkt-ostatni/cz/44/novinka-fibertec-green-guard-leather/ Obsahuje i trochu výživy a neměl by se měnit vzhled Nubuku. Pokud nepůjde koupit, tak opravdu stačí impregnační sprej na Nubuk z obchodu. 

Určitě bych doporučoval jednou za 2 - 6 měsíců (záleží od intenzity chození) boty důkladně umýt vodou s rozpuštěným jádrovým mýdlem (mýdlo s jelenem). Kůže se vyčistí a mýdlo dodá trochu živin hluboko do kůže (někdo do vody přidá i vaječný žloutek, má skvělé živiny pro kůži, ale nejsem si jistý, aby boty nesmrděly).

Po odchozených cca. 500 km se většinou GTX membrána rozláme a začne pouštět vodu do boty. Až v této chvíli (kdy začnou boty pouštět vodu) to přestane být sranda :-)

Potom nastupují krémy. Určitě změní vzhled Nubuku (vyhladí se, ztmavne).

Určitě bych používal Limmer krém, ale nanášet bez tepla, ona ta kůže na botě nemá asi přes 3 mm. Tak by mohla zvláčnět a změknout příliš, pokud ba se krém zatepla napouštěl do kůže. Zastudena si kůže vezme, co potřebuje a zbytek se po 10 min. od nanesení setře.

Pokud zjistíte, že impregnace od Limmera není dostatečná, tak až tady bych začal uvažovat o impregnaci z včelího vosku.

Jako ideální se mi jeví kondicionér s včelím voskem. Bohužel v obchodech, co mám zkušenost, tak všechny takové krémy mají jen cca. 5% výživy (lanolin) a potom jen včelí vosk a terpentýn na změkčení. Takže krém je hlavně impregnace a časem se začne kůže lámat.

Já na tenčí kůži, kde mi záleží na impregnaci používám vlastní krém: http://www.festovni-veci.cz/products/zivocisny-kondicioner-s-impregnaci-40/

S tím, že sílu impregnace lze upravit přidáním vosku. nanáším zase jenom zastudena. Vosk zůstává na povrchu a živiny jdou do kůže.

Zatepla nanáším vosk do bot, jen u majitelů, kteří mají prioritu odolnost vůči vodě, bez ohledu na životnost kůže. A to boty nahřívám i na 3x v troubě, dokud kůže saje a potom nechám přes noc dojít ve vypnuté, ale vyhřáté troubě uvnitř. Boty, jsou sice jako gumáky, ale majitel to tak chtěl. Stejně je za rok, dva vyhodí, protože se mu začne kůže v ohybu lámat. Tento postup se vždycky opakuje, když boty začnou pouštět vodu, protože při chůzi, se z kůže v ohybech, vytlačí vosk a voda jde zase dovnitř. Lámání jde zpomalit použitím kondicionéru s 70-90% vosku.

Samozřejmě ideální by bylo mít boty z hrubé, FullGrain kůže impregnovanou už při výrobě kůže, ale to je jiná kapitola. U takové kůže stačí jen kondicionér.

Když to shrnu:

  • sprej z obchodu, dokud boty nepouštějí vodu
  • jednou za čas vyprat ve vodě s jádrovým mýdlem
  • až začnou boty pouštět vodu, tak Limmer krém
  • pokud impregnace od Limmer není dostatečná, tak krém s včelím voskem (% vosku upravovat podle potřeby, většinou stačí 40%)
  • boty ošetřovat zastudena
  • pokud boty pořád pouští vody a opravdu je pro mě priorita impregnace, bez ohledu na životnost bot, tak zatepla napustit kůži včelím voskem (i tady jde trochu pomoct kůži, pokud použiji http://www.festovni-veci.cz/products/zivocisny-kondicioner-s-impregnaci-70/  )

Pokud jsem něco opomněl a máte ještě otázka, budu jen rád, pokud mi napíšete.

S pozdravem

Tom

Dobrý den,

moc Vám děkuji za velice obsáhlý popis problematiky péče o koženou obuv. Načetl jsem několik "topiků" ohledně ochrany bot, ale takhle věcně sepsaný souvislý text, jsem nenašel. Děkuji za pomoc. Přeji příjemnou stříbrnou neděli.

Mimochodem smím se zeptat, odkud jste (pro případ objednávaní přípravků)?

S pozdravem

TP

Zdravím. 

Děkuji za odpověď. Rád pomůžu, když můžu:-)

Jsem z Ostravy.

Přeji příjemnou stříbrnou neděli.

Tom

Prohledat stránky