RecenzeVyzkoušení a ohodnocení zajímavých věcí

 WP 20160625 077

Výrobce Jørn Jensen.

Cena i s dopravou a clem: 14 500 Kč.

Více jak 6 let, chodím kolem těchto bot. Hledám o nich informace, kterých je jako Šafránu. To málo co jsem o nich našel, tak byly jen skvělé zprávy na kvalitu, trvanlivost a zpracování těchto bot.

V Norsku, jsou pomalu považovány za národní dědictví. Často se stane, že člověk musí čekat i 2 roky, než mu boty ušijí. Jedná se o malou firmu, kde nejdou na kvantitu, ale na kvalitu, tak aby je to uživilo a neupracovali se. Když přijde zakázka, třeba od armády, tak potom člověk čeká i ty 2 roky, než se na něj dostane řada.

Obchod, kde si můžete tyto boty koupit. Já kupoval boty přímo od výrobce.

Ohledně dohledání informací na diskuzních fórech. Stačí zadat " Jörnkängan original " a informace si najdete sami.

První dojem z těchto bot. Myslel jsem, že mi poslali prázdnou krabici, jak jsou boty lehké. Byly, ale uvnitř. Zpracování perfektní, žádné nedošité stehy, všechno přesně na sebe pasuje, není co vytknout. Snad jen lepidlo na špičce mohli utřít. Uvnitř v koučukové botičce, je nalepena kůže po celém povrchu botičky. Takže vnitřek je kožený, bez polstrování, bez výstuh. Kotník není fixovaný a nemá žádnou oporu, ale také žádné omezení. Jediné polstrování je na jazyku a to po celé jeho délce.

Mám jen tři obavy:

 1. Šití na patě. U Lundhags Park mi lem kalhot obrousil nitě, až šití zmizelo a budu muset tady steh přešít
 2. Pořád nedůvěřuji lepené podrážce. Tady je kaučuková botička přilepeno k podrážce a já mám pořád obavu, že se to vše odlepí. Tyto boty mě budou muset přesvědčit, že se pletu a pokud se opravdu pletu a lepení je trvanlivé, tak budu jen rád a obávám se, že kožené, ručně šité boty, budou dlouho odloženy ve skříni.
 3. Samotná podrážka je měkká a vyrobená jakoby z tvrdší karimatky, se obávám, že ji rychle sešlapu. Opět budu jen rád, pokud vydrží více, než jak se tváří.

Teď odkládám minimálně na rok kožené, šité boty a budu jen chodit v těchto botách. Chci jim dát zabrat, aby dostály svému jménu. Za rok tady dám fotky těchto bot a jsem zvědavý, v jakém stavu boty budou.

Technikálie:

 • Velikost: 43
 • Výška: 30,5 cm
 • Délka podrážky: 30,5 cm
 • Šířka podrážky: 11,5 cm
 • Vnitřní délka, délka stélky: 28,5 cm
 • Délka vložka do bot: 28,5 cm
 • Šířka vložky do bot: 10,3 cm
 • Tloušťka kůže: 3 mm
 • Váha jedné boty bez tkaničky a vložky do bot: 660 g

Video:

Foto: 

Prvních 20 km

Nebudu chodit kolem horké kaše. Prvních 20 km za slunečného počasí, teplota kolem 26 C.
Nohy bez puchýřů, otlaků, nemusel jsem vyměňovat ponožky, nohy nebyly zapařeny, jak jsem se obával. Ponožky byly jen lehce vlhké, stejně jako u kožených bot za stejných podmínek.
Boty nejdou na nohách ani cítit jak jsou lehké a pohodlné. V oblasti prstů je spousta místa. Boty jsou pro široké nohy. I po utáhnutí tkaniček, není pata pevně fixovaná, je tam pořád malý prostor na pohyb. Používám v botách dvoje podnožky, takže paty jsou bez zranění, nebo podráždění. Při cestě z kopce prsty netlačí do špičky bot. Výrobce mi poslal přesnou velikost. Stačilo mu zaslat rozměry noh bez i s ponožkami, které v botech nosím, a on podle toho boty pošle.
Boty jsem vylepšilo kouskem kůže, který jsem nalepil na šití v oblasti paty (viz fotky). Poučil jsem se z problémů u Lundhags Park, kde lem kalhot rozedřel šití. Určitě v botech vyměním vložky do bot, jsem zvyklý na měkčí došlap a originál vložky jsou jen kousek tvrdšího filcu bez pohodlí.
Podrážka je měkká, perfektně drží na cestách jak suchých, tak mokrých v bahně neklouže a nezanáší se. Kameny na cestě nejdou cítit, podrážka částečně kameny pohltí a až potom jdou cítit. Menší kameny člověk ani neregistruje.
Obuv je ošetřena jen 100% kondicionérem a přesto nepouští vodu dovnitř přes šití. Nitě jsou z bavlny, a když navlhnou, tak nabobtnají a utěsní šití. Uvidím v náročnějších podmínkách na podzim v zimě a na jaře, jestli bude třeba boty naimpregnovat. Zatím není třeba.
Po dnešním dni je podrážka bez opotřebení, jen na patě jde vidět lehké ošoupání a to určitě z asfaltové cesty, po které jsem pár km musel ujít.
Boty jsou skvělé při chození v lese na přírodním povrchu. Nohy jsou v suchu i při chůzi potokem, bahnem, pokud teda voda nevnikne do bot vrchem. Není problém v nich ujít větší vzdálenost. Běh, pokud je nutný, zvládají bez problémů.
Kůže je měkká, ale pevná. Kaučuková bota bez problémů odolává větvím a kamenům, na které jsem dnes narazil. Uvidíme, až je protáhnu po skalnatých horách.
Boty jsou stvořeny na dlouhé túry v přírodě, prioritně pro vlhké, bahnité prostředí, suché prostředí, které je u nás časté, zvládnou bez problémů.
Uvidíme, jak budou boty na tom po delším testování…

Komentáře   
Michal
0 # Jak to dopadloMichal 2017-08-25 13:18
Ahoj jak to dopadlo ?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Jak to dopadloFestovní věci 2017-09-01 14:54
Zatím bez výhrad. Lehké, vodotěsné, pohodlné. V prstech spousty prostoru.....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Přidat komentář