• Země

  je základním živlem naší přírody, stejně jako ostatní živly
 • Vzduch

  nenahraditelný živel, stejně nenahraditelný jako zbývající živly
 • Voda

  velmi důležitý živel, stejně jako živly ostatní
 • Oheň

  jeden ze základních živlů přírody
 • Člověk

  ten kdo s živly pracuje
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
image

Festovní otázky, odpovědi

Podělím se o otázky, odpovědi, které mi chodí e-mailem. Jsem přesvědčený, že není dobré si je schovávat jen pro sebe... Pokračovat...
image

Festovní obchod

Pouze na objednávku, ručně vyrobeno z čistých přírodních materiálů Pokračovat...
image

Pologumáky

Obuv pro lovce, turisty, cestovatele. Pokračovat...
image

Oprava kožené obuvi

Renovace, ošetření, oprava kožené obuvi. Pokračovat...
image

Festovní bazar

Festovní věci nové i použité, jedno mají společné. Může tady kupovat a prodávat kdokoli, kdo ctí pravidla. Pokračovat...
 • 1
 • Co znamená Festovní?

  Co znamená Festovní?

  U nás v kraji, když se řekne „je to Festovní“, tak je tím myšleno, že je to uděláno pořádně, kvalitně, pečlivě, pevně. Uděláno tak, že to vydrží 100 a více let, je na to spolehnutí.

  Festovní = kvalitní.

 • Proč Festovní věci?

  Proč Festovní věci?

  Miluji život a rád používám kvalitní, krásné věci s duší. Mají můj život obohacovat a dělat jej příjemným. To samé platí i o lidech a o všem co v životě potkám.

  Festovní věci = věci, které život pomáhají dělat krásným.

 • Cesta Festovních věcí?

  Cesta Festovních věcí?

  Ukázat a sdílet, že pořád existují věci krásné, užitečné, kvalitní. Že i v dnešní době existují lidé – umělci, kteří dokážou pečlivě vyrobit věci s duší, smyslem, krásou a jedinečností. Věci, které jsou svou kvalitou určeny k dlouhodobému užití a ne jednorázovému použití. Věci, které náš život obohatí.

  Cíl = krásná cesta.

  A zde je můžete najít...

 • 1
 • 2
 • 3

Kdo jsem...

Jmenuji se Tomáš Kabara. Narozen v Ostravě. Ročník 1973. Vzdělání mám lesácké (SOUL Bílá) a pedagogka - andragogika (OU v Ostravě). Ženatý, dvě děti.

Do přírody mě to táhlo a táhne pořád. Během základní školy jsem každý den trávil s kamarády buď venku v lese, nebo na staveništích. O víkendech jsem se toulal s turistickým oddílem, učil se od starších, zkušených a četl knihy o dobrodružstvích, odvaze a čestnosti. Jsem obyčejný člověk, který se rád toulá sám. Miluji ten klid, pohodu, volný prostor, svobodu a objevování nových věci na žití v přírodě.

Poslední roky mám slabost na osobní vybavení a to hlavně boty a oblečení z tradičních materiálu (kůže, bavlna, vlna, dřevo…). Zpracovány starými, prověřenými způsoby, které se nejen rád učím, ale pokouším se je vylepšovat. Při svém chození krajem se snažím používat dovednosti, znalosti a věci tradiční, robustní, blbuvzdorné a maximálně funkční. Nehledejte u mě Hi-tech technologie jako membrány, kevlar, baterku, GPS, solární panely apod.

image
image

Doporučené články

 • image Být či nebýt, toť otázka? Šité, nebo lepené, toť otázka? S tímto se setkávám už celé roky a opravdu jsem měl dilema, co je lepší. Naštěstí mi za posledních 10 let v konečném rozhodnutí, významně pomohli samotní výrobci bot. Pokračovat...

  Lepené nebo šité podrážky?

 • image Pro celokožené pohorky z kvalitního neseříznutého hovězího kruponu je nejlepší ošetřovat jen kondicionérem, nebo kondicionérem s impregnací bez vosku a pryskyřice. Pokračovat...

  Péče o kožené boty

 • image Za ty roky jsem si vypracoval velmi jednoduchý způsob, který mi šetří čas a peníze. Když se dívám na boty a rozhoduji se, jestli jim věnuji svůj čas, vezmu je do ruky, nebo koupím, tak se snažím řídit zdravým selským rozumem. Pokračovat...

  Na co se holkám koukám - 3P

 • image O pohorkách ušitých přesně podle mých představ a požadavků, sním už mnoho let. Díky spolupráci s Kamilem Pulicarem z Brna, se mi tento sen pomalu plní. Pokračovat...

  Festovní pohorky

 • image Tento článek píšu na základě svých osobních zkušeností, pokusů, omylů, rad přátel i lidí neznámých. Pokračovat...

  Vosk na kožené boty

 • 1
 • 2

Lundhags Syncro High - Severské boty

lundhags syncro high

LUDHAGS Syncro High patří k nejvyšší, nejodolnější obuvi společnosti Lundhags, určené do těžkého terénu a na časté používání.

Otázka zní: Jak jsem se dostal k těmto botám?

Odpověď zní: VyGooglil jsem si jej. Tak dlouho jsem hledal přes fóra, diskuze, blogy, obchody ty nejlepší boty do přírody, až jsem jednoho dne, na švédských fórech zadal „kängor“. A postupně jsem se dopracoval k společnosti Lundhags.

Nebudu psát o společnosti Lundhags (jsou na světe od roku 1932), popravdě moc mě to nezajímá a pokud to někoho naopak zajímá, ať si zajde na jejich stránky a tam se vše dozví.

Největším konkurentem Lundhags v tomto typu obuvi, je Jörn Jensen.

Nakonec jsem si vybral Lundhags z důvodu, větší variability modelů, Lundhags používá na gumovou botu odlehčený kaučuk (je lehčí než guma, má obrovskou životnost /20 a více let/ a je bezúdržbový) a Jörn kängan údajně ne (používá gumu) a je dlouhá čekací doba na koupi jeho bot. No a nakonec se mi prostě boty Lundhags více líbí.

U společnosti Lundhags si můžete nechat ušít boty i na míru. To znamená, že jim napíšete o své touze si nechat boty ušít přesně podle své nohy. Obratem vám zašlou formulář, který vyplníte, dopíšete míry svých nohou a můžete popřípadě i požádat o úpravy samotných bot. Třeba, že chcete, aby boty byly vyšší o 5 cm. Nebo aby použily jiný druh Certech (kaučuková botička). Jinou barvu kůže atd. Jen jim to musíte zřetelně a přesně popsat. Samozřejmě vše je za poplatek v rámci několika tisíc Kč.

Ohledně servisu jsou, podle diskusí na fórech, naprosto skvělí. Vše řeší bez problémů. Řada lidí nosí jejich boty více jak 30 let a nechávají si od nich jenom vyměňovat podrážku a nic víc. Samozřejmostí je vyměňovat i kožené části bot a vlastně cokoli z čeho se boty skládají. Bez ohledu na model, nebo datum výroby bot.

V jejich e-shopu je dobrá pomůcka na výběr bot, podle vašich požadavků.

Samotné boty fungují na principu cibule. Můžete si podle vnějších podmínek přidávat a ubírat ponožky a také vložky do bot. Což je velmi praktické. V létě jsem měl 2 vložky do bot a na nohou jedny tenké ponožky a 1 středně tlusté ponožky. V zimě zase 1 vložku do bot a 1 tenkou ponožku a 1 velmi hrubou ponožku.

Odkaz:

Zkušenosti ohledně vlhka a vody v botách

V horkém počasí jsem ponožky vyměňoval jen jednou přes den. Večer byly ponožky navlhlé, ale to jsem poznal, až když jsem je měl v rukách. Boty jsem měl většinou zavázané jen po kotník a v botách nebylo nijak nepříjemně. Což mě překvapilo. Myslel jsem si, že ve vedru budu mít nohy jak ve skleníku. Což nebylo. Ponožky pěkně vytahovaly moji vlhkost ven.

Protože boty nemají uvnitř žádné polstrování, tak veškerá vlhkost je v ponožkách, které ji vytahují ven, a v samotných botách se voda nekondenzuje. Což znamená, že i v létě, boty byly na druhý den uvnitř suché. Jednou jsem nabral vodu do samotných bot (no spíše naschvál, chtěl jsem si zkusit jaké to je, jinak totiž, pokud jsou boty zavázané až nahoru. Má voda problém se dostat dovnitř ke kotníku a níže k chodidlu). Stačilo vyměnit ponožky a uvnitř boty utřít suchou hadrou a bylo zase pohodlí, žádné čvachtání nebo nepříjemné vlhko.

Po celodenním chození v dešti, bylo pořád v botách sucho. Venkovní kůže byla nasáklá vodou (nepoužívám vosk, na impregnaci používám kondicionér se silikonovou impregnací od Limmer grease), ale neopren, který je pod touto kůží, držel vodu venku.

Zkušenosti v terénu

Velmi dobře drží v bahně a na sněhu. Tam kde ostatní měli problémy s klouzáním, boty drželi velmi slušně a neklouzaly. Samozřejmě na ledu a mokrém dřevu kloužou. Bahno a kamení nemá tendenci se držet ve vzorku podrážky. Mechanická odolnost kaučukové boty mě velmi překvapila. Kameny, štěrk, skály, větve…vše zvládá jen s lehkými povrchovými škrábanci, které nejdou nikdy do hloubky, jde spíše o kosmetickou záležitost. Podrážka je tužší, drží v terénu i na skalách. Chůze po asfaltu je taky dobrá, není to jako v sandálech, ale co byste čekali od takovýchto bot.

Konstrukce boty

Kaučuková bota se skládá ze 4 základních částí (špička, pata, střední botička a podrážka). Vše je k sobě přilepeno lepidlem. Podrážka je ze dvou vrstev. První vrstva je vzorek od Vibramu, který je nalepen na pěnu s uzavřenými komorami. Ta skvěle tlumí nárazy, nepřijímá vlhkost a je lehká. Lepení jsem zezačátku nedůvěřoval, ale musím uznat, že jsem se mýlil. Lepení drží perfektně. Uvnitř na kaučukové botě je nalepený neopren, Kožená část boty se skládá ze tří vrstev (kůže, neopren, kůže). Na botě je použita Full grain kůže hrubá cca. 1 mm a na venkovní straně broušená do nubuku (po impregnaci je pěkně hladká, a semiš je pryč). Toto vrstvení zajišťuje stabilitu kotníku, pohodlí, ale na druhou stranu se v botě drží déle vlhko a případná vody vysychá z boty déle, než třeba z modelu Lundhags Park, kde je jen jedna kůže (hrubá cca. 2 mm.) a nic víc. Pata drží v botě perfektně a velmi pohodlně. Při pevném zašněrování, netlačí tkaničky do nártu, díky jazyku, který má také tři vrstvy.

Háčka drží výborně. A díky tomu že jsou háčky zúženy do V, tak každý z háčků funguje jako zadrhovadlo. Takže se můžou boty zavazovat s různou pevností v různých místech, bez složitého šněrování, uzlování (viz foto). Tkaničky se nepovolují.

Údržba

Kaučuková bota je bezúdržbová. Koženou část jsem zezačátku nastříkal impregnací na nubuk, která mi byla doporučena, velmi rychle jsem ji vyhodil a nyní používám jen Limmer grease. Výrobce doporučuje jejich impregnaci Lundhags grease, která je také kvalitní a funguje. Uvnitř boty natírám kůži opět Limmer grease a neopren jen vlhkou hadrou setřu a nechávám vyschnout.

Samotné vysychání promočených bot, trvá v létě jeden den (často jen přes večer), v zimě na mrazu vyschnou boty až doma v teple a suchu. Pokud jsou boty promočeny a nemají možnost důkladně vyschnout, jsou uvnitř lehce navlhlé v kožené části (nad kotníkem a výše), což nemá vliv na pohodlí, ponožky vše zvládnou. Neopren, která je u kotníku a chodidla je pořád suchý a necítím žádné nepohodlí.

Boty se šijí ve Švédsku z velmi kvalitních materiálu. Výsledkem je kvalitní bota, ušitá velmi kvalitně a taky si to nechají řádně zaplatit.

Boty samotné používám skoro každý víkend a někdy i více dnů v přírodě, více jak 6 měsíců. Chodil jsem v nich v létě při teplotách nad 20 °C, tak i v zimě v teplotách kolem – 15 °C. Jak ve vedru, tak i v celodenních deštích, bahnu, mokré trávě a mokrém sněhu. Jak v lese, louce tak i v skalnatém terénu.

Mám nohy 8 (42) a koupil jsem velikost 44.

Váha - při velikosti 44 je váha 990 g., bez vložky a tkaniček.

Shrnutí

Klady:

 • Boty opravdu kvalitně sedí na noze. V botě u prstů je spousty místa. Pokud se boty pevně utáhnou, pata sedí a ani se nehne a tkaničky netlačí na nárt.
 • Obuv není na nohách skoro cítit, je opravdu lehká a univerzální.
 • Možnost kombinovat ponožky a vložky do bot podle počasí – cibulový princip.
 • Vodotěsné (voda se dostane do bot pouze vrchem a to ještě dost omezeně). Samozřejmě až po impregnaci šití. Bez toho voda přes šití projde bez problému do bot.
 • Pohodlné (jsou pro široké nohy, jako mám já)
 • Nemusí se rozcházet (prostě sednou jako zadek na hrnec)
 • I když do boty nalijete vodu a zase vylijete, stačí botu zevnitř utřít hadrou, nazout a jít dál, bez toho, aby nohy byly mokré.  
 • Bez problému zvládnou asfaltovou cestu, bahno, skálu....kaučuková botička je velmi odolná

Zápory:

 • Cena 500 Eur (v slevách se dá koupit i s 60% slevou, stačí hledat a být trpělivý, nebo na E-bay, nebo v bazarech za zlomek ceny)

Pořád si ještě boty nezískaly mou důvěru ohledně jejich složitosti. To znamená, že na můj vkus je tu hodně šití, spousty kousků kůže a složitostí, které mají svůj význam (pohodlí a funkčnost), ale já si myslím, že když je někde spousty součástek, lepení, šití je velká pravděpodobnost, že se něco pokazí. Kde nic není, ani smrt nebere :-). Největší obavu mám o zadní část boty u paty a achilovky a spodní část jazyku (viz foto).

Při opravdu velkých vedrech (kolem 30 °C) se nohy v botě potí, stačí ale přezout ponožky a jde se dále.

Myslím, že do našich kopců ideální.

Uložit

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Instagram

Vstupte