• Země

  je základním živlem naší přírody, stejně jako ostatní živly
 • Vzduch

  nenahraditelný živel, stejně nenahraditelný jako zbývající živly
 • Voda

  velmi důležitý živel, stejně jako živly ostatní
 • Oheň

  jeden ze základních živlů přírody
 • Člověk

  ten kdo s živly pracuje
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
image

Festovní otázky, odpovědi

Podělím se o otázky, odpovědi, které mi chodí e-mailem. Jsem přesvědčený, že není dobré si je schovávat jen pro sebe... Pokračovat...
image

Festovní obchod

Pouze na objednávku, ručně vyrobeno z čistých přírodních materiálů Pokračovat...
image

Pologumáky

Obuv pro lovce, turisty, cestovatele. Pokračovat...
image

Oprava kožené obuvi

Renovace, ošetření, oprava kožené obuvi. Pokračovat...
image

Festovní bazar

Festovní věci nové i použité, jedno mají společné. Může tady kupovat a prodávat kdokoli, kdo ctí pravidla. Pokračovat...
 • 1
 • Co znamená Festovní?

  Co znamená Festovní?

  U nás v kraji, když se řekne „je to Festovní“, tak je tím myšleno, že je to uděláno pořádně, kvalitně, pečlivě, pevně. Uděláno tak, že to vydrží 100 a více let, je na to spolehnutí.

  Festovní = kvalitní.

 • Proč Festovní věci?

  Proč Festovní věci?

  Miluji život a rád používám kvalitní, krásné věci s duší. Mají můj život obohacovat a dělat jej příjemným. To samé platí i o lidech a o všem co v životě potkám.

  Festovní věci = věci, které život pomáhají dělat krásným.

 • Cesta Festovních věcí?

  Cesta Festovních věcí?

  Ukázat a sdílet, že pořád existují věci krásné, užitečné, kvalitní. Že i v dnešní době existují lidé – umělci, kteří dokážou pečlivě vyrobit věci s duší, smyslem, krásou a jedinečností. Věci, které jsou svou kvalitou určeny k dlouhodobému užití a ne jednorázovému použití. Věci, které náš život obohatí.

  Cíl = krásná cesta.

  A zde je můžete najít...

 • 1
 • 2
 • 3

Kdo jsem...

Jmenuji se Tomáš Kabara. Narozen v Ostravě. Ročník 1973. Vzdělání mám lesácké (SOUL Bílá) a pedagogka - andragogika (OU v Ostravě). Ženatý, dvě děti.

Do přírody mě to táhlo a táhne pořád. Během základní školy jsem každý den trávil s kamarády buď venku v lese, nebo na staveništích. O víkendech jsem se toulal s turistickým oddílem, učil se od starších, zkušených a četl knihy o dobrodružstvích, odvaze a čestnosti. Jsem obyčejný člověk, který se rád toulá sám. Miluji ten klid, pohodu, volný prostor, svobodu a objevování nových věci na žití v přírodě.

Poslední roky mám slabost na osobní vybavení a to hlavně boty a oblečení z tradičních materiálu (kůže, bavlna, vlna, dřevo…). Zpracovány starými, prověřenými způsoby, které se nejen rád učím, ale pokouším se je vylepšovat. Při svém chození krajem se snažím používat dovednosti, znalosti a věci tradiční, robustní, blbuvzdorné a maximálně funkční. Nehledejte u mě Hi-tech technologie jako membrány, kevlar, baterku, GPS, solární panely apod.

image
image

Vybrané články

 • image Být či nebýt, toť otázka? Šité, nebo lepené, toť otázka? S tímto se setkávám už celé roky a opravdu jsem měl dilema, co je lepší. Naštěstí mi za posledních 10 let v konečném rozhodnutí, významně pomohli samotní výrobci bot. Pokračovat...

  Lepené nebo šité podrážky?

 • image Pro celokožené pohorky z kvalitního neseříznutého hovězího kruponu je nejlepší ošetřovat jen kondicionérem, nebo kondicionérem s impregnací bez vosku a pryskyřice. Pokračovat...

  Péče o kožené boty

 • image Za ty roky jsem si vypracoval velmi jednoduchý způsob, který mi šetří čas a peníze. Když se dívám na boty a rozhoduji se, jestli jim věnuji svůj čas, vezmu je do ruky, nebo koupím, tak se snažím řídit zdravým selským rozumem. Pokračovat...

  Na co se holkám koukám - 3P

 • image Boty se vymykají dnešnímu pojetí kupovaného zboží: koupit, rychle použít, zahodit a koupit nové. Tyto boty se koupí, dlouho používají, udržují, nezahazují se, a když už, tak spolu s majitelem. Pokračovat...

  Pfanner Tirol Juchten - lesácká obuv

 • image Tento článek píšu na základě svých osobních zkušeností, pokusů, omylů, rad přátel i lidí neznámých. Pokračovat...

  Vosk na kožené boty

 • 1
 • 2

Košile 100% bavlna Ventile - Hilltrek

IMG 20170501 102835

Moje původní představa použití, bylo nahrazení softshell bundy s tím, že jsem chtěl obyčejný vzhled, který ničím nenapoví o výjimečných vlastnostech. A to se mi povedlo.

Ve svém šatníku mám dvě tyto košile. Světlou a modrou.

Obě košile jsou u mě nejdéle ze všech Ventile oblečení. Neznám přesně datum jejich koupě, ale co si vzpomínám, tak je můžu mít tak cca 8 let. a za tu dobu mají pořád stejné vlastnosti, jaké měly při jejich dodání od firmy Hilltrek. Časem získaly pěknou patinu, hlavně modrá košile.

Košile je vyrobena z 100% bavlny Ventile, která se vyrábí v Anglii.

Velikosti odpovídají našim velikostem. Moje velikost je XL a od Hilltreku mi sedí XL.

Košile vypadá zcela obyčejně, jako jakákoli jiná košile, ale svými vlastnostmi převyšuje všechny košile a i drtivou většinu softshell bundy a nejednu membránovou bundu.

Ventile je na první pohled a omak, hodně podobný celtovině ze stanového dílce České armády.

Košili používám celoročně. Při teplém počasí samotnou. Stačí ji rozepnout, vyhrnout rukávy a i při velkých vedrech je příjemná na nošení....trochu chladí.

V případě chladnějšího počasí, stačí dát pod košili merino triko a člověk je v teple. Pokud je velká zima, stačí vše řešit dalšími vrstvami oblečení.

Košile je 90% větru odolná, neprofoukne. Těch 10% propustnosti je důležitých na dobré odvětrání....jinak by člověk byl jako v igelitovém pytli.

Prodyšnost materiálu, má své limity. Pokud budete šlapat do kopce, potit se jako dveře od chlíva, tak košile ztuhne a z vnitřní strany se začne srážet pot na košili a bude stékat na zem. V takovém případě, hodně pomáhá košili rozepnout a nechat vzduch, aby vlhkost odpařil.

Určitě vás bude zajímat odolnost vůči dešti. Mrholení, mírný déšť košile ustojí zcela určitě, jen je třeba si chránit před deštěm hlavu, protože košile nemá kapuci a voda stéká po hlavě, kolem límce pod košili. Stačí to vyřešit i obyčejnou kšiltovkou, ideálně kloboukem. Určitě je dobré mít při dešti pod košilí oblečení, které odděluje namočenou košili od těla. Ventile totiž v dešti nasaje do sebe vodu a zatáhne se, takže voda přes materiál neprojde, ale člověk má hold na sobě mokrý hadr, který přímo na holé kůži není moc příjemný. Teda pokud není velké vedro a dáváte přednost chlazení díky mokré košili, která opravdu mokrá pěkně chladí....jak se říká, mokrá bavlna zabíjí...proto není dobré mít v zimě jako první vrstvu na sobě bavlněné oblečení, které je sice pohodlné, ale vlhkost v sobě drží a studí. Což je nepříjemné a v zimě může být i rozhodující při podchlazení.

Pokud je velký a vytrvalý déšť tak na košili dám většinou poncho, nebo anorak a ještě se mi nestalo, že bych byl mokrý.

Mechanická odolnost košile je překvapivě veliká. Nesleduji na ni jakékoli opotřebení, nebo poškození. Větvičky, trny se materiálu nijak nedotkly, je to asi hustou vazbou materiálu, která snižuje možnost zadrhnutí na minimum. Jen na rukávech a kolem krku je materiál vyhlazení od kůže. Materiál se nikde nepáře, netrhá, neprodírá, nitě drží a nikde nic nečouhá.

Samotné druky jsou bez jakýchkoli závad. Ze začátku jsem o nich pochyboval, že nevydrží to co knoflíky, že se budou z látky vytrhávat, že časem se přestanou spínat. Musím přiznat, že jsem se mýlil. Druky i když jsou z plastu, spínají perfektně, z materiálu se nevytrhávají a na rozdíl od knoflíků se pohodlněji a rychleji zapínají a odepínají.

Možnosti kombinace úpravy nošení košile a doplňování různým oblečením, vzhledem k počasí, je opravdu velmi široké a v mém případě, pokrývá 100% počasí se kterým jsem se kdy setkal.

Pro mě osobně je to nejčastěji používaná část oblečení, kterou na svém toulání používám....vlastně kdykoli se jdu toulat, tak mám košili na sobě.

Technikálie:

Cena: 3 500 Kč bez poštovného.

košile

Foto:

Video:

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Instagram

Vstupte